Karayolları Onarımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Karayollarında yapılan çalışmalar, ulaşımın daha verimli olabilmesi ve asfaltların uzun ömürlü kullanıma sahip olabilmesi için uzun yıllardır süre gelen bir durumdur. Kullanılan malzemenin kalitesi, üretim, serme ve sıkıştırma işlemleri karayolu yapımı ya da onarımı için titizlikle gözden geçirilmesi gereken aşamalardır.

Asfalt onarımı ya da yapımı esnasında kullanılan emülsiyon malzemenin 3 maddede gözden geçirilmesi gerekmektedir;

                Kayma direnci ve dolayısıyla taşıma gücü,

                Geçirgenliği ve su emme kabiliyeti,

                Asfalt emülsiyonunun yerleştirilme esnasında içerisinde hava boşluklarının kalmaması.

Bahsi geçen maddelerin uygulanması, yapım ya da onarımda daha sağlıklı ve uzun ömürlü sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır. Uygulamada kullanılan tekniklerden daha önemli bir konu da kullanılan malzemedir. Eski yöntemlerden olan likit ve sıcak asfalt uygulaması hem maliyet hem de sağlık açısından uygun değildir. Günümüzde likit sıcak asfalt yerine katyonik asfalt emülsiyonu tercih edilmektedir. Katyonik asfalt emülsiyonu, pratik uygulaması, işlevsel oluşu ve doğaya uyumlu etkenlerden elde edilmesi gibi sebeplerden dolayı tercih sebebidir.

Şark Kimya, üretimini gerçekleştirdiği katyonik asfalt emülsiyonlarla kaliteli ve güvenilir hizmet sunmaktadır. TS 1082 standardına uygun olan emülsiyonlar, karayolu onarım ve yapımında kullanıma uygun farklı çeşitleri ile satışa sunulmuştur.