Asfalt Kaplamada Yüksek Performans Nasıl Sağlanır?

Asfalt yapımı ve onarımında son zamanlarda bitümlü bağlayıcılar olan, katyonik asfalt emülsiyonları tercih edilmektedir. Asfaltlardan yüksek performans sağlanması, uzun ömürlü ve güvenli kullanıma sahip olması başlıca sebeplerdendir. Asfalt yapım ve onarımında yüksek performansı neler belirlemektedir? Maddeler halinde açıklayacak olursak;

                -Kalıcı tahribata karşı dirençli,

                -Yoğun kullanımda oluşabilecek çatlaklara karşı dirençli,

                -Asfalt serilme işlemi sırasında şekillenebilmesi ve uygun ekipman ile sıkıştırlabilir olması,

                -Alt tabakalarına su geçirmez özellikte olması,

                -İklim şartları ya da hava değişimlerine karşı dirençli olması,

                -Üst yapının taşıma gücüne destekli,

                -Kolay bakım yapılabilir olması,

                -Ve son olarak düşük maliyetli olması performansı yüksek tutan etkenlerdir.

Yüksek performanslı asfalt kaplama işlemini diğer yöntemlerden ayıran en önemli ayrıntılar; sıkıştırma sistemi ve bitğm sınıflandırmasında mevcut iklim şartlarına göre uygunluk göstermesidir. Katyonik asfalt emülsiyonlarının, serilme sırasında sıkıştırlabilir olması laboratuar ortamında yoğurmalı şekilde yapılmaktadır. Bu sayede yol durumu daha gerçekçi şekilde tespit edilebilmekte ve serilme esnasında daha kolay uygulanabilmektedir. Yine katyonik asfalt emülsiyonlarında, bağlayıcı maddeler sıcaklık koşullarına göre performans değerlendirmesine alınmaktadırlar.

Şark Kimya firması, yılların tecrübesi ile kaliteli asfalt emülsiyonlarını müşterilerine hizmet olarak sunmaktadır. Her hava şartı ve iklim değişikliğine uygun yapıda üretilen asfalt emülsiyonları, kolay uygulanabilmesi ve uygulanırken sıkıştırılabilir olması nedeni ile yüksek performanslı yapı malzemesi olarak kayda geçmektedir.