Asfalt Emülsiyonu ve Karayolu Onarımı

Zamanla çeşitli sebeplerden dolayı bozulan yolların üst yapısı onarım bakım uygulanarak yenilenmektedir. Ulaşımın en önemli kanallarından biri olan karayolları, özellikle trafik akışının yoğun olduğu bölgelerde aşınmalarla oluşan tahribat nedeni ile bakım ve onarım uygulanarak düzeltilmektedir. Belli bir döneme kadar sıcak ve likit petrol esaslı karışımlar kullanılarak yapılan üst yapı çalışmaları, son dönemlerde soğuk asfalt emülsiyonu kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Karayollarında uygulanan bakım ve onarım çalışmaları her açıdan ülkenin ekonomik ve ekolojik yapısını etkilemektedir. Kullanılan onarım malzemelerinin etkenleri insan sağlığını ve çevreyi direkt olarak etkilemektedir. Bu sebeple son yıllarda katyonik asfalt emülsiyonu kullanımına ağırlık verilmektedir. Katyonik asfalt emülsiyonu diğer asfalt malzemeleri gibi petrol esaslı ve sıcak değil soğuk karışımlardır.

Şark Kimya firması tecrübe ve birikimleri ile asfalt ürünleri üretiminde yer almaktadır. Firma tarafından piyasaya sürülen asfalt emülsiyonları TS 1082 standartlarına uygun şekilde üretilen ve çevreye uyumlu ürünlerdir. Kullanımı ve uygulaması pratik asfalt emülsiyonları eski yolların yenilenmesinde, banketlerde, şehir içi ve şehir dışı karayolu onarımı ve yapımında kullanıma uygundur. Onarım ve yapım amaçlı olarak farklı çeşit asfalt emülsiyonları üretilmektedir.